Whatsapp İhbar Hattı0537 893 2727

Muskat nedir? Muskatın faydaları nelerdir?

Muskat, halk arasında küçük Hindistan cevizi olarak da anılan, tropik bir ağaç ve onunla aynı adı taşıyan meyvesi diyebiliriz

Muskat nedir? Muskatın faydaları nelerdir?
8 Haziran 2019 MyGaziantep

Muskat, halk arasında küçük Hindistan cevizi olarak da anılan, tropik bir ağaç ve onunla aynı adı taşıyan meyvesi diyebiliriz. Asya ve Amerika'nın tropikal bölgelerinde yetiştiği bilinen, ancak çok uzun zaman önce ana vatanından kopup adı tüm dünyaya yayılan bu bitkiye "muskat" denmesinin nedenininse Umman’ın başkenti Muskat'a (Maskat'a) dayandığı söyleniyor.

Genel olarak rendelenerek ya da doğrudan toz halinde alınarak kullanılan muskatın öğütülmemiş haliyse bir zeytinden biraz daha büyük boyutlarda oluyor. 

Muskatın Faydaları Nelerdir?

  • Muskat sindirimi kolaylaştırarak çeşitli mide rahatsızlıklarına son veriyor. Yemekleri hazmetmeyi büyük ölçüde sağlayan muskat, aynı zamanda düzensiz bağırsak hareketlerini de düzenliyor.
  • Uykusuzluk sorunu çekiyorsanız muskat bu derdinize çare olabilir. Bir bardak ılık sütün içine koyacağınız az miktarda muskat sizi rahatlatır ve hızlıca uykuya dalmanızı sağlar.
  • Muskatın en önemli faydalarından biri de ağrıları hafifletmesidir. Baş ağrılarının yanı sıra yaralanmalara bağlı ağrıları da kısa sürede keser.
  • Ağız kokusundan şikayetçiyseniz kimyasallara başvurmadan önce muskatı denemelisiniz. Antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri bulunan muskat, ağız kokusunu gidermesinin yanı sıra diş ağrısı, diş kanaması gibi sorunlar için de oldukça faydalıdır.
  • Antimikrobiyal ve anti-enflamatuar özellikleri bulunduğu için cilt için de son derece faydalıdır. Akneli ya da problemler cilde uygulandığında çok iyi sonuç verir. Aynı zamanda siyah noktaları yok eder ve yaşlanma belirtilerini de en aza indirir.
  • Kalsiyum, potasyum, manganez ve demir gibi mineraller yönünden zengin olan muskat, kan damarlarını genişletir ve kan basıncını dengeler.
  • Vücutta sakinleştirici etki gösterdiği için anti-depresan etkisi yaptığı da keşfedilmiştir. Anksiyete ya da depresyon tedavisinde kullanılabilir.
  • Kemopreventif özelliğe sahip bu baharat, kanser hücrelerinin büyümesini önler ve löseminin metastaz yapmasına karşı savaşır.
  • Kepekli ya da cansız saçlarınız varsa muskat tozu ve balı karıştırarak saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz