Whatsapp İhbar Hattı0537 893 2727

Bakan Pakdemirli Gaziantep’te

Bir dizi ziyaret ve açılışta bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Gaziantep programı kapsamında Antepfıstığı Lisanslı Depo temel atma töreni...

Bakan Pakdemirli Gaziantep’te
6 Mart 2019 MyGaziantep

Bir dizi ziyaret ve açılışta bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Gaziantep programı kapsamında Antepfıstığı Lisanslı Depo temel atma töreni, 10. Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı ile 15. Gıda Ürünleri Fuarı açılış törenine katıldı.

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) tarafından Antep fıstığının depolanması için yaptırılacak lisanslı deponun temel atma töreninde konuşan Bakan Pakdemirli, ürün fiyatlarında istikrarın yakalanması açısından lisanslı depoculuğun önemli olduğunu kaydetti.

Tüketiciyi kollamak ve üreticinin zarar görmesini engellemek için lisanslı depoculukla ilgili yatırımların 2-3 kat artırılarak fiyat istikrarının yakalanabileceğini aktaran Bakan Pakdemirli, “Yarın öbür gün 'şunun fiyatı arttı' dememek için fiyat istikrarını sağlamalıyız. Nasıl ki insanlar yemek yemek için Fransa'ya gidiyorsa Gaziantep'e de gelsin istiyorum. Bu konuda bakanlık olarak gereken desteği vermeye hazırız" dedi.

Konuşmasında Gastronomi turizminin önemine değinen Bakan Pakdemirli, Türkiye'de gastronomi turizminin her geçen yıl geliştiğini, şehirlerin bu alana yönelmesi gerektiğini söyledi.

Her ürünün bir hikâyesi olması gerektiğinin altını çizen Bakan Pakdemirli Türkiye'nin her ürününün de birer hikâyeyle ön plana çıkarılabileceğini dile getirerek "Bizim ürünlerimizin hemen hepsi bu hikayeyi hak ediyor. Gaziantep zaten bu işi iyi yapıyor. Bunu bir tık daha ileriye taşımamız gerekiyor. Gaziantep'te bugün temelini atacağımız lisanslı depoculuğu çok önemsiyoruz. Tüketiciyi kollamak ve üreticinin zarar görmesini engellemek için lisanslı depoculukla ilgili yatırımları 2-3 kat artırarak fiyat istikrarını yakalayabiliriz. Yarın öbür gün 'şunun fiyatı arttı' dememek için fiyat istikrarını sağlamalıyız." ifadelerini kullandı.

Pakdemirli, lisanslı depoculuk sayesinde üreticinin ürününü istediği şekilde paraya tahvil edebileceğini, tüketicinin de ürünün olmadığı zamanlarda baklavasını pahalıya yemek zorunda kalmayacağını dile getirdi.

Antep fıstığında Gaziantep'in markalaştığını da bildiren Pakdemirli, bu ürünü hiçbir desteğe gerek kalmadan daha iyi yerlere getirmeyi istediklerini ifade etti.

Bakan Pakdemirli daha sonra Vali Davut Gül, Gaziantep milletvekilleri ve protokol üyeleriyle lisanslı deponun temelini attı.

Temel atma töreni sonrası 10. Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı ile 15. Gıda Ürünleri Fuarı açılış törenine katılan Bakan Pakdemirli burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin tarımsal ürünlerde dünyada yedinci Avrupa’da ise birinci sırada olduğunu aktardı.

Türkiye’nin tarımsal ürünler noktasında iyi bir yerde olduğunu vurgulayan Bakan Pakdemirli, “İyi bir yerde olmanın ötesinde bizim işlenmiş gıdada daha ilerde olmamız gerekiyor. Ürünlere hikâye yükleyip bu hikâyelerle ürünleri satıyor olmamız lazım” şeklinde konuştu.

“Gaziantep büyüyen, gelişen bir şehir”

Açılış töreninde yaptığı konuşmada Gaziantep’in büyüyen ve gelişen bir şehir olduğunu dile getiren Vali Davut Gül, “Bu büyüme ve gelişimi sizler hep beraber başarıyorsunuz. Bu fuar birçok ürünün alınıp satıldığı bir fuar olarak bölgeye örnek teşkil etmektedir. Fuarlarımız giderek büyüyecek, ihracatımız, gelişmemiz artacak. Gaziantep her geçen gün bir öncekinden daha iyi olacak”  diye konuştu.

Gaziantep Milletvekilleri, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve çok sayıda iş insanın katılımları gerçekleştirilen açılış töreni sonrasında Bakan Pakdemirli, Vali Gül ve protokol üyeleriyle fuar alanındaki stantları gezdi.

Bakan Pakdemirli programına Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme toplantısı ile devam etti.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz